Rozhovor pro USA Today

28. prosince 2012 v 13:10 | Ajjinka |  Rozhovory
Rozhovor s USA Today, který proběhl při poslední návštěvě New Yorku při propagaci On the Road. Nepřekládala jsem zbytečnou omáčku, ale úryvky, které o ní řekli ostatní herci, jsem samozřejmě vynechat nemohla :)

Když Stewart dorazí do potemnělé restaurace v Tribeca Grand hotelu, přesně se sedmiminutovým zpožděním, zdrženlivě se omlouvá za svou nedochvilnost. Stůl plný mužů po ní zírá, ona jen sklopí hlavu, takže jí vlasy zahalí obličej, oblečená v džínech, tričku a teniskách rychle přechází místnost k jednomu ze zastrčenějších stolů v rohu.

Sotva dospělá Stewart ochutnává druhou stranu slávy a moc se jí to nelíbí. Je opatrná, ostražitá a nesvá, dokud se neuklidní. Základem je dát jí trochu času, skleničku pinot grigio (víno) a nějakou přemýšlivou konverzaci, pak roztaje.

Říká, že když na ni někdo zírá, dává o sobě vědět její vnitřní ňouma.

"Cítím se, jako bych byla v šesté třídě a všichni v místnosti se mi smějou. Někteří lidé prostě můžou vejít do místností a říct všem ahoj a to je v pohodě. Já taková nejsem. Nemyslím si, že jsem tak přátelská," říká herečka, 22.

Po svém červencovém úletu nezalezla zbaběle pod deku. V září dorazila do Toronta, aby podporovala svoji lásku, On the Road, adaptaci klasického románu z roku 1957 od Jacka Kerouaca. Byla na tiskovkách. Pózovala fotografům. Přišla na premiéru.

"Pracovala jsem na On the Road pět let. Když to dává smysl, když to má důvod, je pro mě přirozené být kvůli tomu tady. Můžu stát vzpřímeně. Můžu stát hrdě," říká. "Nikdy jsem nebyla ten typ člověka, který se postaví před nic. To sem tam dělá veřejná vystoupení trapná. Je to hodně jiné, když se chcete pustit do něčeho, co za to stojí."

Rozhovor s Kristen není přímočarý. Mluví o všem možném, od její záliby ve vaření, o Kerouacovi, po nedávnou fascinaci reality show Duck Dynasty, kterou jí doporučila její nejlepší kamarádka Dakota Fanning.

"Je 100% sama sebou, 100% času, což je obdivuhodné a těžké," říká Fanning. "Je k sobě velmi nesmlouvavá. Všechno dělá naplno. Je opravdu upřímná."

Hvězda The Hunger Games Jennifer Lawrence o Stewart mluví jako o: "jedné z nejskvělejších lidí, které jsem mohla potkat. Je prostě vážně uvolněná. Je jednou z těch lidí, kteří mají svou vlastní energii. Stojí nohama na zemi, je vtipná, milá a prostě v pohodě."

A na někoho, kdo si v centru pozornosti nikdy neliboval, ani teď se Stewart nechystá kápnout božskou. Neříká, jestli jsou ona a Pattinson znovu spolu, nebo ne, nebo něco mezitím. A vlastně je jí úplně jedno, co si o tom kdo myslí.

"Lidé si myslí, že o mně předtím věděli hodně. Teď toho vědí ještě míň," říká. "Lidé si budou představovat cokoliv. Je to obrovská forma zábavy. Jakmile vykročíte ze svého vlastního života a začnete se na něj dívat a myslet na něj jako oni - ne, musíte žít svůj vlastní život. A to je vlastně to, co se chystám udělat já - žít svůj život."

Stewart je vděčná, že mohla být součástí obrovského trháku Twilight a že mohla hrát postavu, která změnila životy mnoha dospívajícím dívkám.

"Nikdy jsem si v tomhle projektu nepřipadala uvězněná. Vůbec ne," říká. "Měla jsem tolik příležitostí, abych dělala i další věci. A když mi to bránilo v natáčení jiných projektů, pořád mi to nevadilo. Projekt začnete kvůli tomu, abyste jej dokončili. Nemohla jsem se dočkat, až se vrátím a dokončím i tenhle příběh."

Jiný typ role.

V On the Road, kde Stewart ukázala svoji mnohem dospělejší stránku: "Nebylo to tak, že bych vzala roli, která je jiná než já, abych sama sebe osvobodila," říká.

Marylou, volná a nespoutaná přítelkyně Deana Moriartyho (Garrett Hedlund), se dost liší od Stewart, která se od přírody hlídá.

"Musela jsem se vžít do někoho, kdo nebyl sledován, kdo nepřemýšlel nad tím, že by vůbec mohl být sledován," říká. "Je to ta nejmíň nafoukaná osoba, která si rozhodně nebere servítky. Takových lidí je malinko a jsou daleko od sebe. Byla jsem trochu nervózní z toho, že budu hrát bláznivou a divokou holku. Ale ona ten příběh jedině oživuje. Já vážně taková nejsem, takže to bylo těžké."

Režisér Walter Salles potkal Stewart, když jí bylo šestnáct, po tom, co ji viděl v Into the Wild od Seana Penna, a nabídl jí roli Marylou.

"Myslela si, že je ta role příliš odlišná od ní samotné, ale lákala ji. Byla součástí tohoto projektu od samého začátku. Mluví to hodně o tom, jak moc čte, jak bystrá je, a jak moc byla okouzlena touhle výzvou," říká Salles. "Je vážně jiná než Marylou, ale i přesto - opravdu chápe to, že je neustále důležité dívat se do budoucnosti, což je přesně to, co dělala i Marylou."

Stewart si přišla osvobozená, když hrála Marylou, ženu, která byla svobodná a sama sebou.

"Je jednodušší, když kolem sebe nestavíte tolik bariér," říká. "Máte motýly v břiše? Skvěle. Nesnažte se jich zbavovat. Jsem zvláštně odměřená, beru věci příliš vážně, sebe občas beru příliš vážně."

Nerada zněla, jako by si stěžovala. Nechystá se kňourat kvůli tomu, že je slavná a že nemůže projít letiště, bez toho aniž by ji zpozorovali paparazzi.

"Roba poznávají víc než mě, především když jsme venku spolu. On je tak snadno rozeznatelný, já ne. Nasadím si kapuci a jsem jen holka s dlouhými vlasy. Můžu chodit ven," krčí rameny.

Nekomentuje všechny ty věci, které o ní pochybné časopisy napsaly.

"Nemají psát o mém soukromém životě. Víte, jak to myslím? Je to stejné jako s tím, že si můžete vybrat vlastní cestu, vlastní kariéru - neohlédnete se a nedíváte se na svůj život, jako byste byl někdo jiný. Když o vás takhle píšou, je to ta nejvíc nesouvislá, neinformovaná, totálně neuspokojivá a depresivní věc," říká. "Mám pořád ty samé přátele, které jsem měla léta. Dělám si i nové. Jsem vážně dobrá v posuzování charakteru. Vím, kdo se mi líbí, a vím, kdo ne, možná až moc."

Fanning říká: "Lidé ji neznají jako člověka. Co říká, v co věří. Nikdy není falešná. Dělá to, na čem jí záleží a žije svůj život, vyrovnává se s mnohým a dělá to tím nejlepším způsobem, který zná."

Je těžké si Stewart neoblíbit, když s ní strávíte nějaký čas. Vypadá vážně a chytře, pozorně.

"Je dobrá posluchačka," říká Salles. "Když máte pauzu na oběd, můžete se vsadit, že nejlepší muzika bude hrát z jejího přívěsu. Umí být doopravdy vtipná a uvolněná, je skvělé mít ji jako společníka kolem sebe. Je vášnivou hráčkou kulečníku. Je toho hodně, co vám pomůže nahlédnout do její osobnosti."

A je profíkem v kuchyni. Stewart se dychtivě dělí o spolehlivý způsob k pečení zeleniny tak, aby byla úplně uvařená, ale i svěží (nastavit na troubě co nejvyšší teplotu, jak jen to půjde). Její koníčky jsou prosté: hudba, knihy, přátelé.

"Jsme domácí typy," říká Fanning. "Vařila pro mě. Miluje vaření. Byla jsem u ní doma. Určitě jsou tu chvíle, kdy je to šílené, ale jsme opravdové kamarádky. Chodíme nakupovat balící papír do Targetu (obchodní dům). Kristen dělá věci jako všichni ostatní."

Na vrcholu jejího co-dělat-seznamu je: dostat do ruky scénář. Poslední rok strávila nepřetržitými tiskovkami, nejdřív kvůli Twilight, pak kvůli On the Road. Je připravená vrátit se na plac k podfukářské komedii Focus.

"Vážně chci zas pracovat," říká. "Budu natáčet v dubnu, ale to je příliš daleko. Nic jsem nenatáčela rok. Dělala jsem na propagaci svých projektů. Měla bych jít a někde se zchladit. Ale zároveň jsem tak dlouho nedělala to, co dělám. Musím se do toho dostat zpátky."

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama