Kristen pro V magazín

3. ledna 2013 v 13:05 | Ajjinka |  Rozhovory
DIVOKOST V SRDCI

Podmaňujíc si pokladny kin a bulvárů se Kristen Stewart vrací s malým nezávislým filmem Waltera Sallese, s adaptací On the Road. Epický příběh lásky, toulání se a hledání sebe sama, to je to, co perfektně vystihuje hereččinu po-Twilight mysl.

Kristen Stewart je laskavá. Přichází několik minut po domluvené hodině, zdvořile nabízí objetí a říká: "Zůstaňte tak dlouho, dokud nebudete mít všechno, co potřebujete." Nejsou tu žádní publicisté, manažeři, ani žádní bodyguardi, kteří by nám ukazovali svoje svaly. Má na sobě 7 For All Manking džíny a conversky. Pro světově nejvýdělečnější herečku - minulý rok sesadila z vrcholu seznamu Forbes i Sarah Jessicu Parker a Angelinu Jolie se svými 34,5 miliony dolarů - je nedostatek přetvařování se opravdu nevšední - ale ne teď, tohle je totiž její oblíbená část její práce. "Opravdu mám ráda lidi," říká, když vyskočí do křesla a poskládá se v něm jako origami. "Nemůžete je mít neradi, když jste herec. Je divné, když někoho potkáte a jste jako: Dobře, vy zaujmete nějaký postoj a já se budu snažit udržet tu představu toho, co si myslíte, že o mně už víte."

Půl tunová gorila, tak silná, že může jednat bez ohledu na práva ostatních - v podstatě i my - si myslí, že toho o ní ví hodně: kolik vydělává, s kým chodí a další mnohem intimnější věci. Po začátku její Twilight kariéry se z jejího soukromého života stalo něco jako krvavý sport. (Například drby, kdy byla na fotce titulní strany s jejím předpokládaným přítelem Robertem Pattinsonem, jejíž titulek hlásil, že je těhotná. Není.) To silové pole, které známe z Hvězdných válek a které instinktivně aktivuje pud sebezáchovy, je skoro hmatatelné. Momentálně jsou jejím brněním polorozpuštěné vlasy, brýle, a příliš velká bunda, která slouží jako nějaký ochranný obal. V její přítomnosti víří nezkrotný vzduch - je nervózní a často se uklidňuje - ale všechna ta úzkost je tak nějak roztomilá. Je mladá a vznětlivá, a i po vzestupech a pádech roku 2012, tvrdí, že se cítí silnější, než kdykoliv předtím.

"Uvědomila jsem si, že se můžete uzavřít před životem, když kolem sebe postavíte zdi, ale je to složité," říká. "Přes ty zdi neuvidíte, lidi neuvidí na vás, ale ani vy na ně. Takže jsem si tak nějak zvykla na to být nebojácná. Říkám pořád to samé: Není to o tom být odvážný, ale o tom dá všechny obavy dohromady a využívat jich."

Je trochu překvapení, když svůj poslední projekt - nezávislou adaptaci On the Road - popisuje jako: "Kurevsky úžasnou zkušenost." Klíčový román Jacka Kerouaca, režie Waltera Sallese s Kristen Stewart jako plachou, poněkud naivní šestnáctiletou nevěstou Marylou. Její manžel, Dean Moriarty (skvěle zahraný Garrettem Hedlundem), ji bere na divokou cestu křížem krážem po celé zemi a nechává ji naplno žít. Zářivé obsazení čítá také Sama Rileyho jako Sala, Toma Sturridge jako Carla, Kisten Dunst jako Camille. Amy Adams, Viggo Mortensen, Steve Buscemi a Terrance Howard si také střihli menší role.

"Udělala bych cokoliv, abych si tuhle roli mohla zahrát," říká Stewart. "Marylou je mimořádná, protože má opravdu tuhý kořínek. Když jste teenager, můžete sami sebe zazdít. Všechno tou dobou zpochybňujete a být s tím pocitem naprosto smířený a nemyslet si, že je s vámi něco špatně, to je něco, co se mi podařilo pochopit teprve nedávno. Je mi dvaadvacet, Marylou bylo patnáct, když k téhle fázi dospěla."

Když jde o radikální ideologii výběru života blažené generace, Marylou je ideální příklad. Zručně balí a kouří jointy, tancuje jako by byla posedlá, hýří pozdě do noci, dává si trojku se svým milovaným a jeho nejlepším kamarádem, dokonce zvládá za jízdy autem efektivně uspokojit ručně dva chlapi najednou. Stewart ale říká, že tahle postava je jen o něco málo víc provokativní, než její předchozí role.

"Je to vlastně kurevsky zvláštní chtít předstírat, že jste někdo jiný," říká, "a pak ještě chtít, aby tohle vaše počínání sledovalo hodně jiných lidí. Máte v sobě nějaký dojem, když něco přečtete, a když to nepřivedete k životu, v podstatě to tím vymažete. Každým dnem natáčení o to svět připravujete. Ta zodpovědnost je něco úžasného."

"Dokud opravdu nepoznáte ženu, která za tou postavou stála, je těžké si jen pospojovat drobečky," pokračuje. "Jsem současná, citlivá, normální holka, a je obtížné snažit se vžít do někoho, kdo vypadá, že nemá ani špetku empatie. V knize vyznívá dost bezcitně. Ale ve skutečnosti je pravým opakem… Nikdy jsem se nesetkala s někým, kdo by měl nervy tak kurevsky blízko povrchu."

I prvák studující psychologii by dokázal nakreslit paralely mezi chováním románové postavy Marylou a ochranou fasádou Stewart. Obě jemné a milé, ale zároveň tvrdé jako peklo. Ale ať už si to herečka uvědomuje nebo ne, její obranné chování ji dělá ještě více okouzlující, odhaluje tím, jak citlivá pod tím vším je. "Oh, mohla bych s ní pracovat celý týden, nebo s ní klidně natočit film," říká Inez van Lamsweerde, která se svým partnerem, Vinoodhem Matadinem, fotila photoshoot pro toto číslo magazínu V. "Pracovali jsme s ní pro Gap kampaň v roce 2006 a i takhle zpětně byla extrémně inteligentní a na vše se ptala. Mohli jste jí říct cokoliv a ona zareagovala úžasným způsobem. Je delikátní kombinací energie a zranitelnosti. Je neuvěřitelně krásná, nejen z venku, ale i uvnitř. Dostane se vám pod kůži."

Ten obdiv je vzájemný. "Když se potkáte s lidmi, jako jsou tihle, můžete opravdu vzkvétat," říká Stewart na Inez a Vinoodha. "Byla to zábava. Následovala bych je kamkoliv, kam by jen chtěli. Vážně jsem si ten den skvěle užila, až mě to trochu šokovalo."

Focení a móda všeobecně se stala důležitou součástí Kristeniny evoluce. Spolu s dlouhodobou stylistkou Tarou Swennen vymýšlí módní kreace, kterými krmí mnoho módních blogů. Bývalý návrhář značky Balenciaga Nicolas Ghesquière, který ze Stewart udělal tvář parfému Florabotanica, o ní říká: "Nikdy neměla strach z odvážných módních voleb, což je u hereček vážně výjimečné. Pro mě je opravdovou hrdinkou. Fakt, že jsme mohli pracovat na tomhle uměleckém dobrodružství společně, je úžasný."

Móda je, samozřejmě, obrovskou součástí vytváření filmů, umění, ve kterém se Stewart pohybuje od útlého věku. Vyrůstala na placech, její rodiče, Jules a John, stále pracují u filmu, respektive: ("Začala jsem hrát, protože jsem chtěla, aby se mnou dospělí mluvili," říká Stewart. "Chtěla jsem být na place z jiného důvod, ne se tam jen potulovat.") Po pár menších rolích, získala roli dcery Jodie Foster ve filmu Panic Room. Oscarová vítězka byla překvapená troufalostí a odhodláním své mladší kolegyně. Jodie se pro ni stala něco jako kmotrou, která ji naučila, jak se pohybovat po Hollywoodu. Stewart jí dokonce předala cenu Cecil. B. DeMille k letošním Zlatým glóbům.

On the Road byla ideální nová výzva, do které se Stewart pustila. Mluví se o pokračování Snow White, ale kapitola Twilight filmů je už u konce. Stewart je připravena pustit se do něčeho nového, tentokrát do komedie s názvem Focus, kde hraje mladou vyčůranou ženu, kterou zaujme jeden veteránský podvodník. "Scénář je opravdu vtipný a navíc miluju scénáristy a režiséry Glenna Ficarra a Johna Requa," říká.

Stewart nikdy nedobyla Great White Way (dalo by se říct prkna Brodwaye), ale klidně by to zkusila. "Divadlo vyžaduje úplně jiný způsob práce, ale jo, bylo by to zajímavé." Také nadhazuje představu, že by byla ráda součástí obsazení s některými hereckými kolegyněmi, jejichž práci obdivuje. (Kolik hvězdiček tohle v dnešní době slyšíte říkat?) "Tam venku je tolik parádních holek!" říká, zmiňující Jennifer Lawrence, Amy Adams a svoji nejlepší kamarádku Dakotu Fanning.

"Právě teď se nebráním ničemu," říká s úsměvem. "Přesně, jak jsem říkala - žádné další stavění zdí kolem sebe. Nechci sama sebe připravit ani o kousek ze života." Na konci našeho rozhovoru je Stewart více uvolněná - rozpuštěné vlasy, sundané brýle, stažená bunda - a spousta vtipů k popukání. Ta nervozita, která u ní byla přítomna na začátku, zmizela.

Jako správný beatník přijímá život tak, jak přichází.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Marcelle Marcelle | 4. ledna 2013 v 13:50 | Reagovat

Díky :)

2 Nikki Nikki | 6. ledna 2013 v 14:07 | Reagovat

Díky za překlad ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama